22 kwiecień 2024

zdjęcie: Paweł Gulewski (KO) wygrał wybory na prezydenta miasta z wynikiem 65 proc. głosów / fot. PAP
fot. PAP
Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Torunia. Głosowało na niego w niedzielę 65 proc. biorących udział w II turze wyborów. Jego kontrkandydata, rządzącego miastem od 22 lat Michała Zaleskiego (własny komitet) poparło 35 proc. głosujących.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Pawła Gulewskiego zagłosowało 65 proc. wyborców, którzy oddali na niego 39 093 głosy. Jego kontrkandydat, rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski, uzyskał poparcie 35 proc. Zagłosowało na niego 21 048 mieszkańców.

Frekwencja w II turze w Toruniu wyniosła 42,64 proc.

"Pewne rzeczy do mnie docierają, pewne jeszcze nie. Ten projekt, z którym startowaliśmy 15 lutego, był nie dla wszystkich instrumentem do sukcesu, ale im dalej w las, tym więcej osób zauważało w tym sens. Mieliśmy dobrą strategię, zaproponowaliśmy dobry program dla Torunia" - powiedział PAP Gulewski.

W pierwszej turze wyborów w Toruniu startowało 8 kandydatów. Gulewski uzyskał wówczas 38,28 proc. głosów, a Zaleski 26,41 proc.

Gulewski podczas wieczoru wyborczego KO mówił o tym, że Zaleski do niego dzwonił po podaniu wyników z 50 proc. komisji. "Odbyliśmy dobrą, męską rozmowę. Pogratulował mi zwycięstwa" - powiedział Gulewski.

71-letni Zaleski wygrywał wybory prezydenckie w Toruniu od 2002 roku. Od 2006 roku za każdym razem w I turze. 43-letni Gulewski był wiceprezydentem miasta od czerwca 2020 roku do stycznia 2024, a jego zwycięstwo kończy 22-letnie rządy Zaleskiego w mieście. W Radzie Miasta 15 na 25 mandatów uzyskała KO, która ma samodzielną większość. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ jra/