20 listopad 2022

Mateusz Krzyżowski otrzymał główną nagrodę Konkursu Paderewskiego

zdjęcie: Mateusz Krzyżowski otrzymał główną nagrodę Konkursu Paderewskiego / fot. PAP
fot. PAP
Mateusz Krzyżowski odebrał w niedzielę główną nagrodę XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Nagrodę za drugie miejsce otrzymał Hiszpan Pedro Lopez Salas, a za trzecie - Ukrainiec Danylo Saienko.
REKLAMA

Wyróżnienia otrzymali pozostali finaliści Konkursu Paderewskiego - Piotr Pawlak i Japonka Shio Okui.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego zakończenia Konkursu połączonego z koncertem laureatów w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Krzyżowski jako zwycięzca uhonorowany został nagrodą w wysokości 30 tys. euro. Drugi w Sals otrzymał nagrodę w wysokości 15 tys. euro, a trzeci - Saienko dostał nagrodę w wysokości 7 tys. euro. Wyróżnieni - Pawlak i Oki otrzymali po 3,5 tys. euro.

Zdobywcy głównej nagrody przypadło również wiele nagród specjalnych i dodatkowych. Krzyżowski otrzymał nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusa Mozarta - 1 tys. euro, dla najlepszego polskiego uczestnika, który zakwalifikował się do półfinału do finału - 1 tys. euro, a także nagrodę Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego dla najlepszego polskiego uczestnika - 20 tys. zł.

Krzyżowski otrzymał również kilkanaście nagród w formie koncertów i recitali w różnych miastach w Polsce i na świecie.

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk wręczył Krzyżowskiemu i Pawlakowi, jako dwóm pianistom, którzy osiągnęli najwyższe lokaty w Konkursie, nagrody ufundowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego w polskich placówkach dyplomatycznych we Francji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Grę uczestników konkursu oceniało w składzie: Rafał Blechacz, Dang Thai Son (Wietnam), Stanislav Ioudenitch (Stany Zjednoczone), Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Nikita Mndoyants (Francja), Alberto Nose (Włochy), Noriko Ogawa (Japonia) i Alicja Paleta-Bugaj.

List do organizatorów, uczestników i publiczności Konkursu Paderewskiego skierował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Za nami kolejna, 12. już edycja długo wyczekiwanego muzycznego święta - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. To wyjątkowe przedsięwzięcie o wieloletniej tradycji zainicjowane w 1961 r. już na stałe wpisało się w kulturalny pejzaż Bydgoszczy, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych, także na arenie międzynarodowej" - napisał Gliński w liście, który odczytał poseł Tomasz Latos.

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podziękował organizatorom Konkursu za pracę na rzecz rozkwitu przedsięwzięcia oraz zaangażowanie w pielęgnowanie muzycznego dziedzictwa wielkiego rodaka, a także wyraził uznanie jury.

"Podczas tego wyjątkowego wieczoru chciałbym nade wszystko złożyć serdeczne gratulacje tegorocznym laureatom Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, a także przekazać wyrazy uznania wszystkim jego uczestnikom za ich niebywały trud włożony w przygotowanie prezentacji konkursowych. Jestem przekonany, że zebrane tutaj doświadczenia staną się dla państwa źródłem niesłabnącej satysfakcji i przyczynią się do realizacji wszelkich artystycznych planów i zamierzeń" - wskazał Gliński.

Honorowy patronat nad XII Konkursem Paderewskiego w Bydgoszczy sprawował prezydent Andrzej Duda.

Na zakończenie gali dyrektor Konkursu Paderewskiego Henryk Martenka, zajmujący się jego organizacją od 37 lat, poinformował, że był to jego ostatni konkurs. Martenka przedstawił swoją następczynię - Agatę Szpadzińską, która pracowała przy ostatnich sześciu konkursach.

W czasie Koncertu Laureatów wystąpili Krzyżowski, Salas, Saienko, Pawlak i Okui. Krzyżowski wykonał Symphonie concertante nr 4 op. 60 Karola Szymanowskiego. Towarzyszyła mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Do XII Konkursu Paderewskiego przystąpiło 39 pianistów z 13 krajów, w tym sześciu Polaków. Spośród polskich pianistów trzech zakończyło swój udział na pierwszym etapie, a czwarty - na drugim etapie. W półfinale wystąpili Krzyżowski i Pawlak.

Pierwszy Konkurs Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbył się w 1961 r. Kolejne ogólnopolskie konkursy odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata. (PAP)

Autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski

rau/ twi/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszcz Gdański
13.1°C
wschód słońca: 05:26
zachód słońca: 18:14
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu