Zabytkowa siedziba Klubu Środowisk Twórczych Łaźnia zostanie zmodernizowana
Jak poinformował w piątek wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda, miasto dostanie pieniądze z programu "Fundusze Europejskie dla Mazowsza". Wartość całego projektu to ponad 2,6 mln zł. "Dzięki europejskim funduszom uda się rozwiązać problemy, które przez długie lata były bolączką +Łaźni+" - powiedział Molenda. To m.in. duże problemy z ogrzewaniem budynku, które po remoncie mają się skończyć.
Jak zapowiedziała szefowa placówki Beata Drozdowska, w planach jest m.in. modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej i podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także wymiana instalacji elektrycznej. Budynek zostanie również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Remont rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W czasie realizacji inwestycji "Łaźnia" będzie korzystała z pomieszczeń w swojej drugiej siedzibie przy ul. Traugutta.
Budynek rogatki lubelskiej, znany dziś jako "Łaźnia", wzniesiony został w 1840 r. według projektu architekta Henryka Marconiego. W 1921 r. obiekt przebudowano - zgodnie z wizją Kazimierza Prokulskiego - na miejską łaźnię. Zakład kąpielowy został oddany do użytku w 1926 r. i działał do końca lat 70. XX w.
Klub Środowisk Twórczych powstał w Radomiu w 1976 r. Początkowo mieścił się w Domu Esterki w Rynku, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Historii Radomia. W 1987 r. przeniósł się do dawnej łaźni miejskiej przy ulicy Żeromskiego 56, która została wyremontowana przez miasto. Dawna funkcja budynku stała się jednocześnie rozpoznawalną nazwą placówki.
Sztandarową imprezą "Łaźni" jest Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. To jedna z najstarszych radomskich imprez kulturalnych. W 2023 r. turniej odbył się po raz trzydziesty.
"Łaźnia" skupia swoje działania wokół spotkań środowisk twórczych zarówno z dziedziny sztuk plastycznych, muzycznych, jak i teatralnych czy literackich. Odbywają się tutaj wystawy i koncerty. (PAP)
ilp/ aszw/