Pruszcz Gdański: między Żuławami a kaszubskimi krajobrazami
By Polimerek (own work) [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj miasto leżące na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego. Podziwiaj piękno Raduni, a może nawet wyrusz w podróż kajakiem wzdłuż Kanału Raduni.
REKLAMA
Tego szukamy w Pruszczu Gdańsku
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Pruszcz Gdański pogoda, Pruszcz Gdański praca, Pruszcz Gdański, fryzjer Pruszcz Gdański, gmina Pruszcz Gdański, urząd gminy Pruszcz Gdański.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Pruszczu Gdanskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii i zerknąć w aktualności.
Korzenie osadnictwa na terenie obecnego miasta Pruszcza sięgają VI w. p.n.e. W okresie wpływów rzymskich Pruszcz był głównym portem przy ujściu Wisły, ważnym punktem na szlaku bursztynowym oraz ośrodkiem wytwórczym. Świadectwem dawnej świetności są odkryte groby, urny grzebalne, wyroby z brązu, szkła, bursztynu, oraz monety arabskie i rzymskie.
Spadek poziomu wód morskich spowodował utratę nadmorskiego położenia i wyludnienie. Lepsze czasy nadeszły z pojawieniem się bliskiego sąsiada - Gdańska. W 1307 r. po raz pierwszy pojawiła się nazwa Pruszcz. Budowa śluzy i nowe koryto rzeki w 1347 r. przyniosły poprawę, dostarczając wodę dla Gdańska i napędzając urządzenia przemysłowe.
W 1367 r. Pruszcz stał się pełnoprawną wsią po odnowieniu lokacji przez komtura krzyżackiego. Przez wieki wieś doświadczała wzlotów i upadków, związanego z najazdami i rabunkami, ale zawsze wzmacniała ją bliskość Gdańska. W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój z inwestycjami, takimi jak cukrownia, szkoła, szpital, droga gdańsko-tczewska i linia kolejowa.
W 1920 r. Pruszcz stał się częścią Wolnego Miasta Gdańska, co przyniosło kolejny okres rozwoju. W latach dwudziestych zbudowano elektrownię, młyn, i lotnisko. W 1942 r. Pruszcz stał się dzielnicą Gdańska, a wojna spowodowała zniszczenia i spadek liczby mieszkańców. Po wojnie Pruszcz stał się samodzielnym miastem, a w 1951 r. uzyskał dopisek Gdański. Rok 1990 wprowadził samorządy lokalne, a obecnie Pruszcz jest gminą miejską, ponownie siedzibą powiatu gdańskiego po reformie administracyjnej.
Pruszcz Gdański leży na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego, co ma duży wpływ na zróżnicowanie typów krajobrazu w najbliższej okolicy. Przez miasto przepływa rzeka Radunia. W miejscowości znajduje się początek Kanału Raduni. Zabudowa miasta skupia się głównie u podnóża Pojezierza Wschodniopomorskiego i łagodnie przechodzi ku równinie deltowej Wisły.
Atutem gospodarczym miasta są zaczynające się w pobliżu autostrada A1 oraz obwodnica Trójmiasta. Bliskość tych dróg przyczyniła się do powstania dzielnicy przemysłowej o nazwie Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Pruszcz Gdański jest ważnym węzłem komunikacji drogowej. Łączna długość dróg w mieście wynosi 75 km.
PRZECZYTAJ JESZCZE