kategoria: Na Sygnale
4 czerwiec 2024

Blisko 55 tys. sztuk amunicji z II wojny światowej na Starym Rynku w Słupsku

zdjęcie: Blisko 55 tys. sztuk amunicji z II wojny światowej na Starym Rynku w Słupsku / pixabay/6845362
Podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Słupsku odkrytych zostało blisko 55 tys. sztuk amunicji. We wtorek znalezisko z II wojny światowej wydobyli i zabrali saperzy z 1. batalionu zmechanizowanego w Lęborku – powiedział PAP oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża por. Piotr Gulbicki.
REKLAMA

We wtorek od rana Stary Rynek w Słupsku w promieniu kilkudziesięciu metrów był całkowicie zamknięty dla ruchu. Przez ok. pięć godzin trwała tu akcja saperów z 1. batalionu zmechanizowanego w Lęborku, których zadaniem było wydobycie amunicji z czasów II wojny światowej znalezionej podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach przebudowy płyty Starego Rynku.

"Saperzy wydobyli blisko 55 tys. sztuk amunicji kalibru 7,92 mm przeznaczonej do niemieckiego karabinu mauser, którą prawdopodobnie przechowywano w przystosowanej do tego sieci piwnic" – poinformował PAP por. Gulbicki.

Dodał, że dowódca patrolu saperskiego zaznaczył, że "tak duże znalezisko w jednym miejscu, to rzadkość".

Amunicja zostanie zniszczona na poligonie.

Jak podają lokalne media, cytując badacza historii Słupska Tomasza Urbaniaka, amunicja miała zostać złożona przez Niemców w piwnicy jednej z kamienic na Starówce 7 marca 1945 r. Niespełna dobę później do Słupska wkroczyli Rosjanie i na Starówce doszło do eksplozji.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszcz Gdański
17.3°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu

kiedy
2024-07-13 18:00
miejsce
Cukroteka, Pruszcz Gdański, Ul....
wstęp biletowany