Kilka porad na jesienno-zimową porę od policjantów dla pieszych, rowerzystów i kierowców

zdjęcie: Kilka porad na jesienno-zimową porę od policjantów dla pieszych, rowerzystów i kierowców / fot. KPP w Pruszczu Gdańskim
fot. KPP w Pruszczu Gdańskim
Sezon jesienno-zimowy dla każdego uczestnika ruchu może być trudniejszym okresem. Zmienna, często niesprzyjająca aura może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Policjanci z Pruszcza Gdańskiego w skondensowanej formie przedstawiają kilka porad dla pieszych, rowerzystów i kierowców na ten okres.
REKLAMA

Z nastaniem sezonu jesienno-zimowego każdy uczestnik ruchu drogowego dla bezpieczeństwa własnego jak i innych powinien dostosować swoje zachowania do warunków zewnętrznych jak i własnej dyspozycji.

 

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim przypominają o kilku zasadach, jakie powinni znać piesi, rowerzyści i kierowcy chcąc bezpiecznie korzystać z dróg:

 
  1. Osoby, które korzystają z dróg pieszo – czy to idąc do pracy, szkoły, czy biegając dla rekreacji powinny pamiętać o odblaskach. Te niewielkie elementy pozwalają kierowcy dostrzec człowieka z ponad 100 metrów. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, co jest obowiązkowe po zmierzchu, ale wszędzie o każdej porze dnia.
 
  1. Piesi powinni pamiętać, że w okresie, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona np. przez mgłę czy opady, niebo zasnute jest chmurami, a nawierzchnia mokra przed wejściem na jezdnię trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każdy pojazd potrzebuje większej odległości żeby zahamować, a kierowca z dopiero z bliska może zauważyć zmianę w otoczeniu.
 
  1. Dla rowerzystów bycie dobrze widocznym jest co najmniej tak ważne jak dla pieszych. Policjanci promują stosowanie zarówno oświetlenia jak i odblasków. Modna jest obecnie odzież dla cyklistów, której intensywne barwy i wkomponowane elementy odblaskowe pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo.
 
  1. Rowerzyści także powinni zwracać uwagę na innych uczestników ruchu – piesi i kierowcy mogą mieć trudność z zareagowaniem, jeśli manewry rowerzysty ich zaskoczą.
 
  1. Śliska jezdnia dla kierowców powinna oznaczać, że zmniejszą prędkość i będą płynniej wykonywać takie manewry jak zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy. Gwałtowne ruchy kierownicą w warunkach zmniejszonej przyczepności mogą spowodować, że kierujący wprowadzi swój pojazd w poślizg co często prowadzi do zdarzenia drogowego.
 
  1. Niezwykle ważne jest zachowanie większego odstępu od poprzedzającego nas samochodu. Bezpieczny odstęp to taki, który w razie potrzeby pozwoli nam na wyhamowanie lub inną reakcję na gwałtowną zmianę w otoczeniu.
 
  1. Kierowcy są osobami, które muszą znać przepisy ruchu drogowego, ich znajomość u pieszych czy rowerzystów jest często mniejsza. W związku z tym, kierując pojazdem zostawmy sobie czas i możliwość na nieoczekiwane zachowanie innych uczestników ruchu. Mniejsza prędkość i skupienie uwagi na tym, co dzieje się na drodze, zwiększa nasze szanse na uniknięcie ewentualnych wypadków.
 
  1. Wyruszając w podróż, starajmy się być wypoczęci. Pochmurna, niesprzyjająca aura może negatywnie wpływać na naszą koncentrację i czas reakcji. Pośpiech i brawura bardzo często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji.
 
  1. Policjanci zachęcają kierowców do doskonalenia swoich umiejętności. Mundurowi przypominają jednak że drogi publiczne temu nie służą. W tym celu należy korzystać z oferty ośrodków szkoleniowych, gdzie w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach, pod okiem instruktorów można podnosić swoje umiejętności jazdy np. po mokrej nawierzchni czy przećwiczenia sytuacji, gdy nagle pojawia się zagrożenie na drodze.
 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pruszcz Gdański
-0.4°C
wschód słońca: 07:52
zachód słońca: 15:22
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu