9 kwiecień 2024

Policjanci skazani na więzienie za przekroczenie uprawnień

zdjęcie: Policjanci skazani na więzienie za przekroczenie uprawnień / pixabay/4475588
1,5 roku pozbawienia wolności dla Rafała G. i rok dla Macieja S. oraz 10-letni zakaz wykonywania zawodu policjanta - to wyrok wobec dwóch funkcjonariuszy komendy w Gdańsku skazanych za przekroczenie uprawnień. Funkcjonariusze nagrywali interwencje, podczas których m.in. poniżali i obrażali inne osoby.

Zdaniem prokuratury dwaj funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w trakcie podejmowanych interwencji, za pomocą prywatnego telefonu komórkowego utrwalali przebieg czynności i wizerunki osób, wobec których były one podejmowane. Nagrania przedstawiały sposób zachowania funkcjonariuszy w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych. Obaj zostali m.in. oskarżeni o przekroczenie uprawnień.

Jak podała prokuratura, wobec osób, w stosunku do których podejmowali czynności, kierowali słowa poniżające, znieważające czy też zawierające groźby zastosowania przemocy fizycznej.

We wtorek Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku skazał Rafała G. na 1,5 roku pozbawienia wolności, a Macieja S. na rok więzienia. Wobec obu orzeczono 10-letni zakaz wykonywania zawodu policjanta. Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

kszy/ agz/ mow/