reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
9 grudzień 2024

Umowa z Mercosurem zawiera wiele klauzul ochronnych dla rolników

zdjęcie: Umowa z Mercosurem zawiera wiele klauzul ochronnych dla rolników / fot. PAP
fot. PAP
Komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen powiedział w poniedziałek w Brukseli, że wynegocjowana w ubiegły piątek przez Komisję Europejską umowa o wolnym handlu z państwami Mercosuru zawiera wiele klauzul i mechanizmów chroniących rolników, w tym dotyczących kontyngentów taryfowych.
REKLAMA

Podczas konferencji po poniedziałkowym posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli, Hansen powiedział, że Komisja wzięła na poważnie obawy europejskich rolników, dlatego też umowa UE z państwami Mercosuru (Brazylią, Paragwajem, Urugwajem, Argentyną i Boliwią), zawiera wiele zapisów ochronnych. Klauzule chroniące rolników dotyczą m.in. kontyngentów taryfowych pozwalających na przywóz określonej ilości produktów po niższych stawkach celnych. "Te zapisy powinny zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom porozumienie dla rolników" – zapewnił Hansen.

Komisarz dodał, że unijni ministrowie rolnictwa muszą poczekać na tłumaczenie wynegocjowanego porozumienia na ich języki narodowe. To może trochę potrwać, ale jest istotne dla precyzyjnego zrozumienia zapisów tekstu, na którego podstawie państwa członkowskie będą oceniały umowę. „Sądzę, że to istotne, żeby wszystkie niuanse prawne zostały solidnie przetłumaczone, bo tylko wtedy ministrowie będą mogli podjąć świadome decyzje” – powiedział Hansen.

Luksemburczyk powtórzył także narrację KE o tym, że prowadziła ona negocjacje z państwami Mercosuru na podstawie mandatu przyznanego jej przez państwa członkowskie, chociaż zaznaczył, że teraz rolą pozostałych prawodawców, czyli Rady UE i Parlamentu Europejskiego będzie ostateczne ratyfikowanie umowy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek w Montevideo, że Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur po 25 latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.

Umowa budzi jednak sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalewu unijnego rynku przez tanie produkty rolne z krajów takich Brazylia czy Argentyna.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ bst/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszcz Gdański
4.3°C
wschód słońca: 07:54
zachód słońca: 15:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu

kiedy
2024-12-14 14:00
miejsce
Lawendowa Plaża, Roszkowo, Lipowa 3
wstęp biletowany