kategoria: Turystyka
12 kwiecień 2024

Liberyjski statek handlowy wpłynął w strefę morskiego poligonu wojskowego

zdjęcie: Liberyjski statek handlowy wpłynął w strefę morskiego poligonu wojskowego / pixabay/50530
Liberyjski statek handlowy wpłynął w strefę nr 6, zlokalizowaną między Ustką a Darłowem, zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa, która jest morskim poligonem wojskowym. Po kontroli strażników granicznych kapitan został ukarany mandatem - poinformowało biuro prasowe Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
REKLAMA

"Wpłynięcie statku w strefę zamkniętą dla żeglugi naruszyło przepisy bezpieczeństwa morskiego. Strefa nr 6 jest wykorzystywana bowiem jako morski poligon wojskowy i przeznaczona do przeprowadzania ćwiczeń i szkoleń wojskowych" - przekazał w piątek rano Tadeusz Gruchalla z biura prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku (MOSG).

Wyjaśnił, że do zdarzenia doszło w czwartek. "Liberyjski statek handlowy, który podczas rejsu z portu Darłowo do Gdańska wpłynął w strefę nr 6 zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa, będącą morskim poligonem wojskowym, został szczegółowo skontrolowany w gdańskim porcie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej" - relacjonował.

Dodał, że kapitan nie odpowiadał na wywołania radiowe służb odpowiadających za bezpieczeństwo morskie. "Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali statek przy gdańskim Nabrzeżu Wiślanym. Nie mieli zastrzeżeń" - przekazał i zaznaczył, że za naruszenie strefy kapitan został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Strefy zamknięte, a taką jest strefa nr 6, między Ustką a Darłowem, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i obronności państwa. Gruchalla zaznaczył, że informacje o terminach zamknięcia stref są ogłaszane przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Kapitan liberyjskiego statku się z nimi nie zapoznał.(PAP)

pm/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszcz Gdański
18°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu

kiedy
2024-07-13 18:00
miejsce
Cukroteka, Pruszcz Gdański, Ul....
wstęp biletowany