kategoria: Turystyka
8 czerwiec 2024

Od niedzieli zabytkowe tramwaje i autobusy na sezonowych liniach historycznych

zdjęcie: Od niedzieli zabytkowe tramwaje i autobusy na sezonowych liniach historycznych / fot. PAP
fot. PAP
Zabytkowe tramwaje i autobusy wyjadą od niedzieli na ulice Krakowa, aby kursować po wakacyjnych sezonowych liniach historycznych. W tym roku atrakcją będą m.in. historyczne wagony tramwajowe w Warszawy i Poznania, które MPK pozyskało w ramach wymiany taboru z przewoźnikami z tych miast.
REKLAMA

„Zapowiada się bardzo ciekawy 22. sezon Krakowskiej Linii Muzealnej. Będą na niej kursować wyjątkowe i niezwykle atrakcyjne pojazdy” - podkreślił wiceprezes krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Mariusz Szałkowski.

Jak wskazał, miłośników zabytkowego taboru przewiezie m.in. „Księżniczka” oraz „Parówka”. To potoczne nazwy tramwajów, które na tegoroczny sezon wakacyjny trafiły do stolicy Małopolski z Poznania i Warszawy. A stało się to dzięki współpracy trzech przewoźników - MPK w Krakowie, MPK w Poznaniu oraz Tramwajów Warszawskich – którzy już po raz kolejny wymienili się historycznymi wagonami.

„Dzięki tej inicjatywie na Krakowskiej Linii Muzealnej pojadą nie tylko dobrze już znane tramwaje z kolekcji krakowskiego przewoźnika, ale także tramwaje, które w przeszłości kursowały w Poznaniu i Warszawie” - wyjaśnił przedstawiciel MPK.

Jest to poznański wagon 102Na, potocznie nazywany „Księżniczką”. To wagon przegubowy, jeden z 65 jakie w latach 1970-1973 trafiły do Poznania. Były eksploatowane ponad 40 lat, od 1970 do 2013 roku. Tramwaj, który trafił do Krakowa to ostatni z tej serii o numerze 71. Został wyprodukowany w chorzowskim Konstalu pod koniec 1972 roku. Od 11 lat jest wagonem historycznym.

Z kolei z Tramwajów Warszawskich trafił do Krakowa jeden z najbardziej charakterystycznych wagonów dla stolicy Polski. Jest to wagon 13N, popularnie nazywany „Parówką”. Ten typ tramwajów stanowił w przeszłości trzon warszawskiej komunikacji. Wagony tej serii były eksploatowane ponad 50 lat. Ostatnie z nich wyjechały na regularną linię 31 grudnia 2012 roku.

„W ramach wymiany MPK w Krakowie przekazało na okres wakacyjny dwa tramwaje. Posiadany przez nas warszawski wagon typu K trafił do Poznania, a do Warszawy pojechał norymberski tramwaj GT6. Jestem pewien, że te tramwaje wzbudzą bardzo duże zainteresowanie mieszkańców tych miast, bo nigdy tego typu tramwaje tam nie kursowały” - powiedział Szałkowski.

Dodał, że celem inicjatywy realizowanej przez przewoźników z Krakowa, Poznania i Warszawy jest przybliżanie pasażerom ciekawej, ale też trudnej i czasami skomplikowanej historii komunikacji tramwajowej w Polsce.

Tegoroczna, 22. edycja Krakowskiej Linii Muzealnej rozpocznie się w niedzielę 9 czerwca. Tego dnia na linię nr 0 z przystanku Dajwór, zlokalizowanego w rejonie starej zajezdni tramwajowej na Kazimierzu, do Cichego Kącika pojadą dwa składy. Jednym z nich będzie skład złożony z najstarszego krakowskiego tramwaju z 1912 roku - SN1, czyli popularnej „Gracówki”, z przyczepką PN3, a drugi skład to gdański wagon Ring połączony z wyremontowanym przez pracowników krakowskiego przewoźnika prawie 100-letnim wagonem Wismar w oryginalnych barwach szczecińskich, który został zaprezentowany przed kilkoma tygodniami.

Wagonami z Warszawy i Poznania będzie można się przejechać po raz pierwszy na Krakowskiej Linii Muzealnej w niedzielę 23 czerwca.

Jak zapowiadają organizatorzy w tym sezonie będą także nowości – zabytkowe tramwaje dojadą m.in. do pętli na Krowodrzy Górce, która w tym roku kończy 40 lat.

Krakowska Linia Muzealna w tym roku będzie funkcjonować do 22 września i zakończy się wielką paradą zabytkowych tramwajów. Historyczne pojazdy będą kursować w godz. od ok. 11.00 do 18.00.

W czerwcu w ramach KLM wyjadą także zabytkowe autobusy – 16 czerwca będą kursować na specjalnie uruchomionej linii nr 170 (na trasie Cracovia Stadion – Podgórze SKA) oraz 30 czerwca na linii nr M (na trasie Podgórze SKA – Rondo Grzegórzeckie). Wtedy linię M będą obsługiwać najmniejsze autobusy, które posiada MPK w Krakowie – zarówno historyczne jak i współczesne. Łącznie w sezonie wakacyjnym zaplanowano osiem niedziel z kursami zabytkowych autobusów.(PAP)

rgr/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pruszcz Gdański
18°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 21:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pruszczu

kiedy
2024-07-13 18:00
miejsce
Cukroteka, Pruszcz Gdański, Ul....
wstęp biletowany